Prvog dana (OFF)estivala – Festivala angažovanog pozorišta za decu, na Youtube kanalu OFF Novi Sad, prikazane su dve predstave: „Presek” Teatra mladih „Mišolovka” i „Stvar izbora ili zašto slušam Marčela” Teleport teatra.
„Presek” je predstava čiju radnju pratimo kroz fragmente različitih scena u kojim se govori o problemima sa kojim se suočavaju mladi, ali i njihovi roditelji. Radnju prate i scene u kojim se, pored roditelja i dece, pojavljuju i psiholozi, treneri i sl. Kroz te priče je prikazano nerazumevanje, svađe roditelja i dece koje proističu iz svakodnevnih situacija. U predstavi su prikazane situacije poput odlaska dece kod školskog psihologa, njihova odsutnost i nemarnost, neposlušnost i neobazrivost dece prema roditeljima, provođenje previše sati gledajući u telefon ili u kompjuter, kao i roditeljska briga i presija koju često previše stvaraju. Upečatljivo je da se na sceni tokom predstave nalazi veliki broj mladih izvođača. Oni se smenjuju igrajući kako roditelje tako i decu i ostale likove koji se pojavljuju. Predstava se završava zahvalnicom koju deca šalju sa scene svojim roditeljima i govore im koliko im svima oni znače. Cilj ove predstave jeste da se kroz komične situacije prikažu i brojni problemi sa kojim se oni suočavaju, ali ujedno i da ukažu na to da je roditeljska pažnja i briga veoma važna tokom odrastanja svakog pojedinca.
Nakon predstave „Presek” prikazana je predstava „Stvar izbora ili zašto slušam Marčela”, diplomska predstava autora i glumca Uroša Mladenovića u saradnji sa Milenom Bogavac, a inspirisana likom i delom Marka Šelića Marčela.
Predstava se bavi problemima odrastanja i sazrevanja koji danas muče sve uzraste od završetka srednje škole i odlučivanja šta biti kad odrasteš i koji fakultet upisati, pa do diplomiranja i odluke ostati ili otići. Kroz tekstove popularnog repera, Mladenović otvara mnoga pitanja u kojima se mlađe generacije mahom pronalaze.
Glavni junak je iz male sredine, koji uz pratnju gitare, prikazuje scene koje pod okriljem apsurda verno slikaju mentalitet njegove okoline koja nameće svoj sistem vrednosti i ne prihvata one koji od njega odstupaju. Vodeći se Marčelovim primerom, kome stanovnici rodnog grada nisu praštali uspeh (dok u Anu Nikolić nikad nisu sumnjali), Mladenović uspešno dočarava malograđanštinu društva kojem pripadamo. Gledajući predstavu mogla sam da se prisetim svih situacija kada su mi odrasli savetovali da ne upisujem fakultet koji sam želela jer od toga nema leba, a oni znaju bolje jer su to već prošli, da sedim gde sam jer ko zna kako je tamo negde (sedi di si, ni za di si nisi), da što pre završim studije, da se što pre udam i slično. A posle faksa, otvorilo se jedno sasvim novo, mlađim generacijama neizbežno pitanje – otići il ostati.
Ipak, u svoj toj učmalosti, glumac poručuje da je najvažnije u životu raditi ono što voliš i da te znanje može odvesti van, ali te, takođe, može i zadržati u Srbiji: „Kad odeš – bežiš, kad bežiš sebe smatraš slabijim, kad se smatraš slabijim ili uzmeš da ojačaš ili će tvoj život uvek biti neko bežanje”.
Danas će na YouTube kanalu OFF Novi Sad biti prikazane predstave „Raskršće” Centra za pozitivan razvoj dece i omladine (CEPORA) s početkom u 17 časova, „Kulturociklin 2m” Kulturociklina s početkom u 19 časova i „Indigo” CEKOM-a iz Zrenjanina s početkom u 21 čas.