Ovogodišnje izdanje internacionalnog festivala Dah teatra pod nazivom „Umetnost i ljudska prava” počelo je sinoć svečanim otvaranjem u galeriji N.EON.

Dobrodošlicu publici poželela je istoričarka umetnosti Irina Subotić, osvrnuvši se na ratna dešavanja u svetu, te dovevši ih u vezu sa prikazanom instalacijom „Ti moraš biti zenitista”. Ova interaktivno-multimedijalna instalacija, autorski projekat Jadranke Anđelić i Dijane Milošević, imala je za cilj da podseti na neke od najvažnijih poruka zenitizma u čijem je centru jedino čovek. Publika je imala priliku da se podseti porekla ovog avangardnog pokreta, koji se vezuje za časopis Zenit i njegovog tvorca Ljubomira Micića. Pokrenut u ime humanizma i u antiratnom duhu, zenitizam je bio reakcija na užase Prvog svetskog rata. Ideje su bile prikazane na zidu, pozivajući na ljubav, slobodu i humanost.

Danas se festival nastavlja u prostorijama UK Parobroda, a od 20č ćete moći da gledate predstavu „Artemidine lovkinje” u Dorćol Platzu.

Podeli:

Povezani festival

drugi-festival-umetnost-i-ljudska-prava