Nakon saopštenja autorskog tima predstave „Bludni dani kuratog Džonija”, nastale u produkciji Novosadskog pozorišta (Újvidéki Színház) sa Sterijinim pozorjem kao koproducentom iznetog na okruglom stolu, u vezi sa neisplaćenim autorskim honorarima, oglasilo se i Novosadsko pozorište, njihovo saopštenje prenosimo u celosti:

Rediteljka Jovana Tomić je u ime autorskog tima predstave Bludni dani Kuratog Džonija, 1. juna 2022. godine u okviru završne sekvence okruglog stola na 67. Sterijinom pozorju, saopštila da Novosadsko pozorište godinu dana nakon premijere ima neizmirene dugove prema autorima pomenutog projekta.

Menadžment Novosadskog pozorišta smatra da je potrebno da se javnost obavesti o tačnom iznosu pomenutog duga i o uzrocima nastanka istog.

Stoga prenosimo konkretne podatke iz ugovora o saradnji sklopljenih sa članovima autorskog tima:

Na osnovu autorskog ugovora potpisanog sa rediteljkom Jovanom Tomić, njen honorar je utvrđen na 5000 evra u neto iznosu. Na današnji dan dug Novosadskog pozorišta prema Jovani Tomić iznosi 86 498 dinara.

Na osnovu autorskog ugovora potpisanog sa dramaturgom Dimitrijem Kokanovim, njegov honorar je utvrđen na 2000 evra u neto iznosu. Na današnji dan dug Novosadskog pozorišta prema Dimitriju Kokanovom iznosi 34 599 dinara.

Na osnovu autorskog ugovora potpisanog sa autorom muzike Lukom Mejdžor, njegov honorar je utvrđen na 1500 evra u neto iznosu. Na današnji dan dug Novosadskog pozorišta prema Luki Mejdžor iznosi 25 949 dinara.

Na osnovu autorskog ugovora potpisanog sa koreografom Igorom Korugom, njegov honorar je utvrđen na 2000 evra u neto iznosu. Na današnji dan dug Novosadskog pozorišta prema Igoru Korugi iznosi 34 599 dinara.

Na osnovu autorskog ugovora potpisanog sa scenografkinjom Jasminom Holbus, njen honorar je utvrđen na 2500 evra u neto iznosu. Na današnji dan dug Novosadskog pozorišta prema Jasmini Holbus iznosi 43 249 dinara.

 

Dakle, Novosadsko pozorište ne poriče činjenicu o ovom dugovanju, koja u celosti iznosi 224 896 dinara, što je oko 14% od celokupnog iznosa ugovorenih honorara.

Ovaj dug nastao je usled drastičnog prekoračenja troškova materijala i troškova izrade scenografije za predstavu Bludni dani Kuratog Džonija. To prekoračenje desilo se uprkos višestrukim upozorenjima menadžmenta Novosadskog pozorišta.

Usled navedenog, dogovoreno je da se honorari isplate naknadno u ratama – dve rate su do sada isplaćene, a treća predstavlja gore navedene iznose.

Zastoj u isplatama ostatka duga posledica je niskog prihoda sopstvenih sredstava od prodaje ulaznica za predstavu Bludni dani Kuratog Džonija.

Pomenuti projekat je u kući, od dana premijere do danas, izveden 11 puta, a predstavu je u proseku po izvođenju pogledalo 36, 37 gledalaca (od toga je u proseku bilo prodato oko 24 karte).

Ovako mali broj gledalaca posledica je rešenja scenskog prostora predstave (kojim je limitiran broj publike, a takođe postoji problem i sa dislociranjem predstave, odnosno njenim odlaskom na gostovanja), na koji je menadžment takođe upozoravao.

Novosadsko pozorište ne osporava dug u navedenim iznosima i izražava potpuno razumevanje u odnosu na potrebu dodatnog samoreklamiranja koleginice Jovane Tomić, ma koliko to u stručno-moralnom smislu moglo da bude predmet debate.

Direktor Novosadskog pozorišta Valentin Vencel i umetnički rukovodilac Robert Lenard

2. jun 2022, Novi Sad

Podeli: