Premijera predstave „Pluća”, nastala po tekstu savremenog britanskog autora Dankana Mekmilana, biće izvedena 11. maja u Madlenianumu. Režiju predstave potpisuje Ivan Vuković.

U prenaseljenom svetu, u kome svako nove biće troši dragocene zalihe kiseonika, ali i svetu u kome taj novi život očekuju egzistencijalne muke s mogućim tragičnim ishodom, od ekološke kataklizme, preko pandemija do potpune socijalne nesigurnosti. Tematika predstave postavlja pitanje: da li u ovakvom svetu rađati i stvarati novi život?

Ovo pitanje u komadu postavljaju dvoje urbanih, samosvesnih mladih ljudi koji su pred važnim životnim odlukama. U ovoj duodrami igraju Suzana Lukić i Goran Jevtić.

Povodom premijere predstave, reditelj je izjavio „Pluća sam prevodio u pokušaju da spasim svoj mali svet. Od velikog smo svi digli ruke, pa je na kraju i on digao ruke od nas. Ali meni je žena trudna i policijski je čas i nestaju dragi ljudi... i ako nekoga voliš nikako ga nemoj grliti... i čija je naša voda... i rat, grmi negde potmulo i sve bliže. A pozorišta su zatvorena. Ne mogu da uhvatim vazduh, nešto želi moja pluća. I onda krenem da prevodim i zamišljam ovu prelepu dramu i bude mi malo lakše. Pobeda! Ali meni će sin živeti u ovom svetu... i slobodni smo da putujemo gde god se ne puca... i hoću li i ja nekom nedostajati... i grlim ljude jako i šapućem 'moj, moja, oprosti'... i grmi stalno. Vreme je poludelo. Ali pozorišta su otvorena. Pobeda!”

Scenografiju predstave radila je Ema Stojković, kostime Ivana Mladenović, a muziku Miroslav Radulović.

Repriza predstave biće 18. maja i 3. juna na Maloj sceni Madlenianuma. 

Podeli: