Nagrada „Predrag Peđa Tomanović” za 2018. godinu dodeljena je 17. januara u foajeu scene „Pera Dobrinović” glumcima Srpskog narodnog pozorišta Miji Simonović i Vukašinu Ranđeloviću, kao i Ivani Pančić za najboljeg studenta master studija glume Akademije umetnosti u Novom Sadu. 

U saopštenju žirija, koji sastavljaju Valentin Vencel, direktor Novosadskog pozorišta, Nataša Gvozdenović i Predrag Štrbac, nagrada je dodeljena glumcima za angažmane u predstavi „Moćni rendžeri ne plaču“ (premijerno izvedene 24. maja 2018. na kamernoj sceni SNP-a) u režiji Tijane Vasić, kao i za više istaknutih uloga u ansamblu drame Srpskog narodnog pozorišta. Takođe, istaknut je angažman Branislava Jerkovića u „Vešticama iz Salema“ i Strahinje Bojovića u predstavi „Dopler“ 

Zadužbina preminulog glumca uručuje ovu nagradu svake godine 17. januara, na dan njegovog rođenja. Njen cilj je da podstakne afirmaciju posvećenosti mladih glumaca i da njihov talenat učini vidljivim i priznatim. 

'Ne možete da birate šta ćete prvo da radite, možete da odbijete ili da prihvatite. Zahvalna sam što je to bilo u Srpskom narodnom pozorištu, što je, u neku ruku, želja svih nas sa Akademije da radimo. Mislim da je dobro da mladi ljudi, u tom nekom smislu, dobiju zaslugu, rekla je Ivana Pančić o svom angažmanu u „Vešticama iz Salema“. 

Žiri se takođe osvrnuo na činjenicu da je drama Srpskog narodnog pozorišta u prethodnom periodu osvežila svoj ansambl sa dosta mladih glumaca, među kojima su i Mia i Vukašin. Pomenut je i značaj „sopstvenih“ predstava mladih glumaca („Dok čekamo Godoa'' Vukašina Ranđelovića i master predstave Ivane Pančić „Sivi vrtovi“), koje su zapravo prvi korak ka vidljivosti u profesionalnom pozorištu. 

Treba izgraditi svoj sistem kako bi pružio najbolje od sebe u okviru sistema koji diktira neko drugi. To je razlika između Akademije (Pozorišta promena), gde mi sami sebi zadajemo, i kada radimo nešto zadato. Bitno je da u okviru sistema mladi glumci ostanu oni, da pruže ono najbolje od sebe i, samim tim, menjaju neke nedostatke sistema, izjavio je Vukašin Ranđelović, koji je, pored angažmana u SNP, kome se pridružio januara 2018, član udruženja „Otelotvorenje“  i „Pozorišta promena“. 

Uručenje nagrade „Predrag Peđa Tomanović“ biće održano 25. januara 2019. godine u 19:30 časova na sceni “Pera Dobrinović”, pre početka predstave „Antigona 1918.

Podeli:

Povezana pozorista